kolmapäev, 20. august 2008






Graffiti




Olen alati nö uudishimu ja imetlusega vaadanud suurte linnade müüridel laiuvaid tohutuid pildi lahmakaid ning endal on peas mõlkunud küsimus et kuidas küll nad seda oskavad. Asi on lihtne iga inimene, kellele aerosooli pudelid kätte anda ei pruugi osata seda sorti kunsti ning iga kriipsujukuke või roppus mõne kivist korterelamu peal ei ole KUNST.Mida see graffiti endast küll kujutab, kohe saame seda teada.




Sõna graffiti [-i:ti] tuleb itaalia keelest (graffito, graffiato). Tegemist on võrdlemisi vana kunstisuunaga, kus tume värvikiht ja selle peale hele värvikiht risti-rästi seinale kantakse. Enne kui hele kiht päris kuivanud on kratsitakse välja muster nii, et tume kiht osaliselt jälle nähtavaks muutub.Tänapäeval kujutab graffiti endast täiesti uut kunsti liiki, pihustuskunstiliiki, mis on tekkinud USA`s.Selline kunstiliik jõudis ka tasapisi euroopasse. Graffitiga on seotud plaju erinevate tähendustega väljendeid. Graffitit on näha peaaegu igal pool. See paneb mõtlema miks see seal seinal on ja kes ta tegi sest,on ju selline teise inimese vara "rikkumine" ebaseaduslik. Graffiti on vanim element hip-hop kultuuris. See on pea 30 aastat vana. Asja mõte on jätta (ebasedauslikul moel) enda nimi või sõnum avalikku kohta kus kõik seda näha saaksid.
Minevik Erinevalt turntabilismist ja MCmisest on graffiti kunst ja ei pruugi olla alati seotud hip-hop kultuuriga. Sõna graffiti tähendab ise enesest seintele joonistatud sõnasi või joonistatud kujutisi. SÕna tuleneb kreeka sõnast "graphein" mis tähendab kitjutamist. Graffiti juured ulatuvad kiviaja koopamaalideni. Kuid see graffiti millest meie räägime sai alguse 60ndatel New Yorgis aliasega "julio 204" hakkas enda Tagi kirjutama igale poole New Yorgis. Mõne aja pärast hakkas sama tegema Kreekast pärit nooruk kes elas Manhattanis aliasega "Taki183". Ta tegeles ka New Yorgi metroo illustreerimisega. Juba see mida Julio 204 ja Taki183 tegid New Yorgis sai mõne poolt nime "New York Style". Kui 1971. aastal New York Times intervjueeris Taki183 ning teine seletas lahti selle fenomeni hakasid tuhended uued tegijad vallutama New Yorki. Ning siis sündiski tegelik New York graffiti. Metrood olid graffitite tegemiseks parimad kohad sest nii nägid seda paljud inimesed üle terve linna kuid sobisid ka igasugused seinad ja ehitised. tagid olid tavaliselt kas lihtsalt nimed või paar sõna. Teostades enda kunsti rikkusid graffiti tegijad seadust. Linna võimud kasutasid igat võimalikku vahendit nende peatamiseks. Kulutati miljoneid dollareid et puhastada kõik metroo vagunid graffititest kuni lõpetati neile kirjutamine kuna kõik vaev läheks kõigest paari päevaga hukka. Graffiti seostati hip-hopiga kuna väga paljud selle kunsti harrastajad harrastasid ka MCmist ja turntabilismi. Näiteks DJ Kool Herc oli ennem DJks saamist kah graffiti kirjutaja.
Olevik Nagu kõik tööd, keraamikast panga röövini areneb ka graffiti ning on arenenud välja uusi stiile ja tehnikaid. Kuid lähiaastatel on graffiti jäänud suhteliselt muutumatuks. Nüüs on graffiti levinud üle kogu maailma. Ka internet on aidanud kunstnikel levitada oma tööd üle kogu maailma. ja need on: (inglise keeles)



























1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Lõpuks, viimaks, lendleb siia küberblogisse ka mõni erutav, meeliülendav ja uhke meistriteos-graffiti. Mulle on alati graffiti meeldinud, ma olen lausa graffiti fänn.

Keep posting that stuff! :)